Krátký článek o tom, jak zdánlivě malá závada na notebooku a odkládání její opravy „na později“ může vést k dalším problémům. Oprava poté může stát někdy i tisíce korun a v extrémních případech se může stát nerentabilní.
Jedná se o poškození USB portu (zásuvky) v notebooku na který jsme tak zvyklí, že si někdy neuvědomujeme že existuje a prakticky vše co je možné (flashdisky, myši, modemy, tunery atd…) pouze strkáme do „díry“ na straně notebooku a očekáváme že to bude fungovat.
Z důvodu že uživatelé se často chaoticky snaží připojit co je jen napadne, jsou USB porty jednou z nejopravovanějších částí notebooku.
Dobře, mám zničený jeden USB port, ale mám pár dalších tak proč ho opravovat?
USB port se ve velké části případů připojuje přímo k řadiči na základní desce notebooku a tento řadič je obvykle: jižní můstek, PCH můstek , PCH můstek integrovaný s procesorem připájený k základní desce. Typ použitého řadiče závisí na modelu notebooku, ale bez ohledu na to jak je USB port připojen je zde jedna společná věc. Každý z těchto můstků je velmi důležitým prvkem notebooku a jeho poškození obvykle poškodí celý notebook.
Jak by mohl rozbitý USB port zničit můj laptop?
Ve standardním portu USB jsou čtyři kontakty. Dva jsou zodpovědné za napájení (napětí 5V a zem) a druhé dva pro přenos dat (data+ a data-), mohou být vedle sebe a vše je v pořádku.
Problém začíná když se vylomí plast který kontakty drží na místě a začnou volně viset ve vzduchu. To může způsobit že kontakty přijdou do styku se sebou navzájem, způsobí zkrat a tím dojde k vážnějším problémům.
Viditelně volné kontakty v této poloze stále nepředstavují hrozbu. Pokud však někdo vloží zástrčku do zásuvky a způsobí zkrat, mohou být následky nákladné a vážné.
Pro představu a lepší pochopení zde máme pracovní zásuvku se značkami:
GND zem
D+ data+
D- data-
VCC 5V napájení
Takto vypadá funkční USB port – Nyní si představte situaci, kdy se kontakt D+ spojí s kontaktem VCC který pošle do PCH můstku 5V napětí a problém je na světě. Jiným scénářem je spojení kontaktu VCC s kovovým krytem konektoru který je uzemněný. To má za následek v lepším případě poškození přetěžovací ochrany, v horším případě rozsáhlé škody na 5V cestě v desce notebooku.
Je s tím možné něco udělat, jde notebook ještě zachránit?
Jak se říká všechno je možné, ale záleží kolik to bude stát. Nejjednodušší způsob jak zabránit rozsáhlejším škodám je opravit USB port co nejdříve.
Pokud už je příliš pozdě a my jsme notebook poškodili zkratem v USB portu, pak máme dobré zprávy, i tohle jde opravit. Bez ohledu na to zda se poškodil napájecí zdroj nebo PCH můstek, v obou případech umíme problém vyřešit.
Nejlevnější je obvykle oprava poškození napájecích obvodů. Často dochází k poškození přetěžovací ochrany, čímž dojde k zablokování startu desky.
AP2301 – jeden z „ochánců“ našeho notebooku proti poškození způsobenému vylomením USB.
Nákladnější je nahradit poškozený můstek, tj. řadič USB portů. Když je můstek zničený, notebook se stane nefunkčním protože tento můstek je jedním z jeho klíčových prvků.
Na obrázku je zkratem poškozený PCH můstek, SR17E. Diagnostická kapalina která je na něm viditelná se rychle odpařuje, protože můstek se přehřívá v důsledku zkratu.
Největší zátěž naší peněženky způsobí poškození PCH můstku s integrovaným procesorem. Bohužel nebo „naštěstí“ postupná miniaturizace a snižování výrobních nákladů znamená vměstnání čím dál víc věcí do čím jak nejmenší plochy a výsledkem je například zmíněný procesor s integrovaným PCH můstkem. Paradoxem tím pádem je, že i když máme funkční procesor a poškozený pouze můstek, je nutné vyměnit celý čip protože toto nemůže být provedeno odděleně. Takový čip je připájen k základní desce, jeho výměnu lze provádět pouze s vhodným vybavením.
Procesor SR1EF s integrovaným PCH můstkem. Větší krystal je procesor a menší PCH můstek. Na obrázku jde vidět jak se diagnostická kapalina rychle odpařuje kolem PCH můstku protože se ohřívá kvůli vnitřnímu zkratu.
Zhodnocení
Jak vidno je lepší řešit poškozený USB port dřív než si přivodíme další a nákladnější problémy než pouhou výměnu poškozeného USB portu. Věnujte proto víc pozornosti tomu pokud Vám nejde zasunout zástrčka do USB portu hladce. Je lepší se podívat proč tomu tak je, než s ní různě otáčet a pokoušet se to vyřešit násilím.
Máme zkušenosti opravit prakticky jakoukoliv závadu. V případě zájmu o opravu stačí vyplnit formulář „objednat opravu“ na stránce www.rgservice.cz kde si také můžete zvolit svoz notebooku do našeho servisu. Po přijetí notebooku uděláme diagnostiku zdarma a budeme vás informovat o výsledku a ceně opravy ke schválení.